optima-info-dotacja_01
Odrzuć

Czy karton jest ekologiczny? Korzyści z wyboru opakowań ekologicznych

Czy karton jest ekologiczny Korzyści z wyboru opakowań ekologicznych

Opakowania ekologiczne w ofercie Optima

Promowanie proekologicznego podejścia do kwestii opakowań jest jedną z misji firmy Optima. Dzięki proponowaniu przez nas ekologicznej linii produktów wykorzystującej w 100% surowce odnawialne, możemy z pewnością stwierdzić, że karton jest ekologiczny.

Czy kartony produkowane w Opakowania Optima są ekologiczne?

Proces produkcji kartonów w firmie Optima opiera się na biologicznych surowcach pozyskiwanych w sposób zrównoważony. Wśród wykorzystywanych surowców wymienić można skrobię kukurydzianą, tekturę, drewno, papier oraz inne surowce roślinnego pochodzenia.

Surowce odnawialne a gospodarka cyrkulacyjna

Wykorzystanie przy produkcji odnawialnych surowców pozwala na objęcie ich zasadami gospodarki cyrkulacyjnej. Umożliwia to poddanie ich po zużyciu przyjaznym dla środowiska metodom utylizacji oraz ponowne wykorzystanie surowców przy wyrobie kolejnych produktów.

Recykling i zmniejszenie odpadów

W trakcie wytwarzania artykułów z naszej ekologicznej linii produktów angażujemy surowce pochodzące w całości lub części z materiałów powtórnie przetworzonych. Angażujemy się w recykling, czyniąc go integralną częścią naszego procesu produkcyjnego, ograniczając tym samym marnotrawstwo surowców oraz zmniejszając ilość powstających odpadów.

Korzyści dla środowiska

Znaczenie ma też masa wykonanych z papieru opakowań, znacznie ustępująca alternatywom z tworzyw sztucznych. Mniejsza masa opakowań przekłada się na redukcję śladu węglowego, niższe koszta logistyki, oszczędność paliwa, energii oraz zmniejszenie emisji.

Biodegradowalne opakowania nie zawierają niebezpiecznych składników czy toksyn, które mogłyby prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wody, powietrza lub stworzenia zagrożenia dla zwierząt. W czasie od kilku do kilkunastu miesięcy dochodzi do ich pełnego rozkładu.

Koncepcja długofalowego rozwoju solucji ekologicznych

Koncepcja długofalowego rozwoju solucji ekologicznych

Namacalne solucje i osiągnięcia proekologiczne poprzedza zrozumienie ich znaczenia i opracowanie długofalowego modelu prowadzenia biznesu w sposób, który jest na nie ukierunkowany. Optima dostrzega wpływ odpowiedzialności biznesu zarówno w sferze ekologicznej, jak i społecznej. To jednak przedsiębiorstwa, jako główni użytkownicy opakowań, mają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości ekologicznych rozwiązań.

Wpływ klientów na ekologiczne postępy

Kreujemy konkretne solucje pozostające do dyspozycji klientów, jednak na tym nie kończy się nasz wpływ na sferę społecznego postrzegania ekologii. Poprzez przyświecającą naszej pracy proekologiczną ideę i akcentowanie jej znaczenia, docieramy z przesłaniem do szerokiego odbiorcy, przypominając o konieczności wspólnego angażowania się w ekologiczne rozwiązania długofalowo.

Zwracamy uwagę, że proekologicznych działań nie należy postrzegać jedynie w kontekście instrumentu marketingowego, harmonizującego z bieżącą modą. Należy dokonywać dalece idących zmian w metodyce pracy przedsiębiorstw z zamysłem długofalowym, by liczyć na wymierne efekty postępów ekologicznych w skali całej gospodarki.

Zrównoważony rozwój

Zasoby surowców naturalnych nie są niewyczerpane, toteż ukierunkowanie procesów produkcji na surowce odnawialne i wtórne to konieczność. Dzięki temu tempo kurczenia się zasobów naturalnych ulegnie znacznemu spowolnieniu.

Potencjał surowców odnawialnych

W kontekście wpływu ekologicznych metod produkcji na środowisko duże znaczenie ma stopień biodegradowalności oraz odnawialności poszczególnych surowców.

Przyjazny środowisku karton to materiał zarówno biodegradowalny, jak i odnawialny w stu procentach. Już po sześciu miesiącach dochodzi jego pełnego rozkładu, na który to czas ma wpływ gatunek papieru oraz stopień wilgotności ziemi. Surowiec ten można też wykorzystać ponownie chociażby przy okazji wytwarzania papieru toaletowego z materiałów recyklingowych.

Tworzywa sztuczne, metale, drewno szkło czy papier również można wielokrotnie wykorzystać ponownie.

W przypadku stali zaś proces recyklingu może w praktyce trwać bez końca, dzięki zachowaniu przez surowiec swoich użytecznych właściwości.

Zamiast tworzyć kolejną warstwę odpadów na wysypisku, liczne materiały mogą więc posłużyć ponownie, ku konstruktywnemu recyklingowi.

Dowodzi to ogromnej oszczędności kosztów i wielokrotnemu zmniejszeniu ilości odpadów, do których może doprowadzić gospodarka cyrkulacyjna.

Opakowania z certyfikatem FSC® dostępne w Opakowania Optima

Certyfikat FSC® oznacza, że materiały używane do produkcji Twoich opakowań będą pochodzić z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Przeczytaj o FSC®, i dowiedz się jak zamówić opakowania z certyfikatem.

Czym jest certyfikat FSC®?

The Forest Stewardship Council® (FSC®) to organizacja not-for-profit o zasięgu globalnym, która zajmuje się promowaniem odpowiedzialnej gospodarki leśnej na świecie. FSC® określa normy w oparciu o ustalone zasady odpowiedzialnej gospodarki leśnej przy wsparciu interesariuszy środowiskowych, społecznych i gospodarczych.

Korzyści dla Twojej marki związane z certyfikatem FSC®

FSC® swoimi działaniami wspiera lokalne uprawy i społeczności. FSC® jest najbardziej zaufanym systemem zarządzania lasami. Gwarantuje szczegółowe informacje o źródle pochodzenia materiałów opakowania. FSC® zapewnia odpowiednią ochronę lasów zagrożonych i o szczególnej wartości przyrodniczej. FSC® promuje zrównoważone zarządzanie strefami zalesiania. Opakowania z certyfikatami FSC® są dowodem ekologicznych wartości Twojej marki.

Czy karton jest ekologiczny? To pytanie do nas wszystkich

Odpowiedź na pytanie, czy karton jest ekologiczny, jest jasna, jakkolwiek nie dająca się ująć jednym słowem. Tak, potencjalnie możemy zmienić horyzont opakowań i filozofię ich wytwarzania w sposób, dzięki któremu odpowiedź ta będzie zawsze twierdząca. To jednak nie stanie się samo – wymaga to zaangażowania zarówno producentów, przedsiębiorstw będących klientami jak i szeroko pojętego odbiorcy jednostkowego.

Dokonanie szeroko zakrojonych zmian na horyzoncie ekologii wymaga od przedsiębiorstw zmiany swojej filozofii prowadzenia działań biznesowych i wprowadzania konsekwentnych zmian w procesach produkcji.

Istotną rolą odbiorców zaś jest wspieranie tych wysiłków swoimi preferencjami zakupowymi. Wielkie znaczenie ma po ich stronie przykładanie uwagi do pochodzenia opakowań, surowców i środków wykorzystanych do produkcji nabywanych dóbr oraz metodyka postępowania z opadami. Jest to ważne, gdyż zmiany wprowadzane na rzecz ekologii na skalę całych przedsiębiorstw wiążą się z ponoszeniem poważnych kosztów, wymagając udziału klienta zainteresowanego wspieraniem ich swoim wyborem.

Tylko wspólnie, połączonymi siłami i rozumieniem faktu, iż producenci i odbiorcy stanowią w kontekście ekologicznych postępów naczynia połączone, można konsekwentnie dokonywać znaczących zmian w tej sferze. Budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie jest więc fundamentalne dla materialnej opłacalności, a więc i samej możliwości realnego wdrażania tych istotnych i koniecznych zmian przez przedsiębiorców.

Czy karton jest ekologiczny? To pytanie do nas wszystkich

Fachowa pomoc w wyborze ekologicznych solucji

Optima służy ekspercką pomocą przy doborze rozwiązań dla swoich klientów. Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania informacji na temat produktów oraz dopasowania propozycji do Państwa indywidualnych potrzeb.

Wiele z produktów dostępnych w naszym szerokim portfolio dostępnych jest „od ręki”. Dysponujemy wachlarzem ponad 3 tysięcy propozycji z dostawą do 24 godzin od chwili złożenia zamówienia.

Nasza ugruntowana pozycja europejskiej marki jest gwarancją jakości każdego z nich.

Aż 86% z naszych rozwiązań sprzedawanych jest w Europie, pochodzi z niej też 97% naszych dostawców.

Wśród naszych klientów znajdują się przedstawiciele rozmaitych branż, dla których Optima dostarcza ekologiczne rozwiązania opakowaniowe przy zachowaniu wysokiej kultury organizacyjnej.

Dzięki digitalizacji marki i procesu zamówień jest on szybki, przejrzysty i bezpieczny.

Stawiając na ekologię, pomagasz i zyskujesz

Nasze podejście do wykorzystania ekologicznych surowców zakłada zachowanie niezmiennie wysokich standardów jakościowych wszystkich naszych produktów. Decydując się na stosowanie ekologicznych i recyklingowanych opakowań w Twojej firmie, otrzymujesz tę samą, znaną od ponad 60 lat, najwyższą jakość Opakowania Optima. Nie ponosisz też przy tym żadnych dodatkowych kosztów, o co dba nasza polityka cenowa. Przyczyniając się do zachowania środowiska naturalnego poprzez wybór ekologicznych rozwiązań, dbasz o lepszą przyszłość, nie tracąc na żadnym polu.

Tym, co natomiast w takim wypadku zyskujesz, jest pozytywny wizerunek dla swojej firmy. Współcześni konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożeń dotyczących środowiska, dlatego pragną dobrowolnie wybierać ekologiczne rozwiązania dla swoich potrzeb. Możliwość skorzystania z usług firmy zapewniającej ekologiczne rozwiązania coraz częściej stanowi przysłowiowy języczek u wagi przy podejmowaniu przez klienta decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.